چگونه طراح لباس موفق شوید؟

به طور کلی طراحی مد و لباس و گرایش های مختلف آن در جهان جزء پر درآمد ترین شغل های جهان می باشد تا جایی که در سالهاست صنعت مد و فشن رتبه های بالای پردرآمدترین شغل های جهان را به خود اختصاص داد. یک حقیقت انکار ناپذیری که در مورد این هنر-صنعت وجود دارد این است که پوشاک دومین نیاز بشر بعد از خوراک می باشد و از این رو بسیار مورد توجه تمام کشورهای جهان بوده و تمام تولید کنندگان، طراحان و برندهای آن در تلاش هستند تا هرچه بیشتر سهم بزرگتری از این بازار را به خود اختصاص دهند.

در کشور ایران به دلیل فراز و نشیب های مختلفی که در حوزه های گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به خصوص در سده گذشته داشته است، باعث شده که این هنر و صنعت به شکل های مختلف محجور و دست نخورده باقی بماند.

از حدود سال ۱۳۸۹ تا به امروز دلایل گوناگونی مانند گسترش ارتباطات اجتماعی و بین المللی و افزایش تبادل اطلاعات به وسیله شبکه های اجتماعی، توجه جامعه بیش از پیش به مد و طراحی لباس افزایش پیدا کرد و باعث شد تا بازار جدید و بالقوه شکل بگیرد، که تا حالا نیاز به یک محصول داشت تا بتواند به سود مالی و معروفیت قابل توجهی دست پیدا کند این روند تا به امروز ادامه داشته است، چرا که تا کنون دسته کم نیمی از پوشاک مورد نیاز بازار ما به صورت واردات تامین می شود، که این رقم نجومی نشان دهنده این مطلب خواهد بود که فرصت مناسب همچنان ادامه خواهد داشت و با توجه به گذشت چند سال از جدی تر شدن روند مد در کشور، بازار موجود مد و لباس و نیاز بازار امروز، آینده جامعه به مد و طراحی لباس اهمیت رشته آمیخته به صنعت را بسیار گسترده تر کرده است. بنابراین علاقهمندان این حوزه با یک نقشه راه صحیح می توانند جایگاه مهمی را در این بازار نوظهور به دست آورد.

از این رو نقشه راه پیش رو معرفی می گردد و امید است که بتواند کمکی در جهت رشد و شکوفایی تمام هنرجویانی باشد که می خواهند در این هنر-صنعت جذاب و شگفت انگیز پا بگذارند.

بهترین کلاس آموزش طراحی لباس در رشت

طراح لباس کیست؟

هنر استفاده از طراحی، زیبایی شناسی (سبک) و یا زیبایی طبیعی برای خلقت پوشاک و زیورآلات است. با توجه به تعریفی که عنوان شد در واقع ما را به این نتیجه خواهد رساند که شاید مهمترین عامل برای یک طراح موفق و حرفه ای این است که بتوان یک طراحی و تولید زیبا داشت. شاید بتوان گفت تمام دانش های تخصصی این رشته به کمک ما می آیند تا در نهایت بتوانیم به یک تولید دارای “زیبایی شناسی” در سبک های گوناگون مد، که این زیبایی شناسی با توجه به سبک زندگی (Life Style) در نظر گرفته می شود، دست پیدا کنیم.

دانش و مهارت لازم برای طراحی لباس

1- توانایی در طراحی و تکنیک های نقاشی

ممکن است این سوال مطرح شود که تاکید بر طراحی و نقاشی در این حوزه به چه دلیل می باشد! اما حقیقت این است که هر چه توانایی در طراحی و نقاشی بالاتر، میزان خلاقیت و دانش زیبایی شناسی در طراحی مد و لباس برای خلق یک اثر زیبا بالاتر خواهد رفت.

2- شناخت کامل الگو و دوخت

دانش الگوسازی و دوخت به دلایل گوناگون اهمیت بسیاری دارد، که از مهمترین آنها میتوان به این دو نکته اشاره کرد:

  – شناخت آن برای اجرا و تهیه ایده مورد نظر در طراحی لباس که اگر تسلط کافی بر الگوسازی و دوخت نداشته باشیم باعث می شود که نتوانیم ایده خودمان را به خوبی طراحی کنیم و در نتیجه زیبایی شناسی زیبایی شناسی طرح با مشکل بر خورد.

  – قابل اجرا نبودن طرح طراحی شده بدون دانش الگوسازی و دوخت چرا که باعث میشود طراحی ما با استانداردهای الگوسازی همخوانی نداشته باشد و در نتیجه نتوان آن را اجرا کرد حتی در صورت اجرا هم به دلیل تغییرات غیر قابل پیش بینی طرح در مرحله دوخت اتفاق می افتد، طرح ما تغییر کرده و باعث می شود زیبایی طرح با خطر جدید روبرو شود.

3- شناخت کامل از مبانی طراحی لباس

در واقع منظور از مبانی طراحی لباس، پایه های تخصصی و آکادمیک علم و هنر طراحی لباس هستند که باید آن را فرا گرفت، مانند: طراحی و شناخت انواع یقه، دامن، آستین، برش های پایه که تقریباً تمام مدل هایی که در هنر-صنعت مد و لباس توسط طراحان مطرح طراحی می شود، بر اساس ساختار یکی از این مدلهای پایه طراحی میشوند و چندین موارد دیگر.

4- دانشگاه جامعه شناسی مد

آخرین مورد در این مسیر دانش جامعه شناسی مد است. یک طراحی لباس موفق کسی است که بعد از تکمیل دوره های تخصصی و آکادمیک خود برای ورود به بازار کار با هدف جریان سازی و مدل سازی مطابق با نیاز جامعه و سبک زندگی مشخص، طراحی های خود را وارد بازار فروش می کند تا اینکه بتوانند با تفکر وارد این بازار شده و همین که به برند تازه تاسیس خود هویت و شخصیت بخشد، که در این مورد میزان حرفه ای بودن برند لباس را مشخص می کند.

جهت کسب اطلاعات در خصوص دوره های آموزش طراحی لباس با شماره 0133431 داخلی 119 (روزهای شنبه الی پنجشنبه ساعت 9:00 تا 17:30) تماس حاصل فرمایید.

نوشته‌های تازه

آخرین دیدگاه‌ها

دسته‌ها

شما هم به جمع بیش از 40.000 دانش آموخته مجتمع فنی تهران نمایندگی رشت بپوندید

حس خوب آموزش را در مجتمع فنی تهران نمایندگی رشت تجربه کنید