میکروپیگمنتیشن پوست سر

آموزش مراقبت از پوست

اهمیت پوست

پوست یکی از مهم‌ترین اندام‌های بدن است. علاوه بر نقش‌های مهم  و حیاتی پوست، داشتن پوستی سالم و شاداب آرزوی همگان است. دنیای امروز، دنیای زیبایی و زیباتر دیده شدن است. ازنظر روانشناسی تقریباً همه انسان‌ها تمایل دارند ظاهری زیبا و آراسته داشته باشند که ناشی از میل به کمال‌گرایی است. داشتن پوستی زیبا و جوان روحیه خودباوری و اعتمادبه‌نفس را تقویت می‌نماید.

مراقبت از پوست و مو علاوه بر حفظ سلامت، می‌تواند حس خوب زیبایی، شادابی و طراوت را برای  شخص به همراه داشته باشد.

هر فردی با یادگیری روش‌های مراقبت و پاک‌سازی پوست  به‌طور پایه و کاربردی  می‌تواند راه کوتاه‌تری برای نیل به این هدف مهم داشته باشد.

روش‌های مختلفی برای مراقبت‌های پوست و جوان‌سازی وجود دارد. اینکه کدام‌یک از آن‌ها برای فرد مناسب است، به شرایط پوست فرد بستگی دارد.

وظایف  پوست

پوست دارای سه لایه یا طبقه اصلی اپیدرم، درم و هیپودرم است. طبقه خارجی پوست  یا همان اپیدرم نسبتاً” به آب غیرقابل نفوذ است و این امر باعث می‌شود تا از به هدر رفتن شدید آب براثر تبخیر جلوگیری شود.

در ضمن پوست به‌عنوان یک گیرنده به‌طور دائم با محیط بیرون در ارتباط است و بدن موجود زنده را از خطرات و صدمات مکانیکی، شیمیایی، حرارتی و محیطی مصون نگه می‌دارد.

یکی دیگر از شگفتی‌های پوست، حالت ارتجاعی آن است که می‌تواند در شرایط بارداری و تجمع آب میان بافتی ( ادم)، کشیده شود. پوست با داشتن ملانین حفاظت بیشتری در برابر پرتو فرابنفش ایجاد می‌نماید.

پوست محل تولید برخی از فرآیندهای شیمیایی مانند تشکیل ویتامین D است.

برخی از هورمون‌ها اثر خود را بر پوست می‌گذارند. این فعالیت‌ها نمای ظاهری و عملکرد اجزای پوست نظیر غدد چربی، موها و رنگ‌دانه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مسئولیت مهم دیگر پوست تنظیم دمای بدن است که این کار را از طریق مکانیسم عرق کردن انجام می‌دهد. پوست دارای رشته‌های کلاژن و الاستین است که باعث سفتی و قوام پوست می‌گردد.

اگرچه عنوان پوست به‌طورکلی کاربرد دارد ولی پوست نواحی مختلف بدن ازلحاظ ضخامت، نرمی، قابلیت انعطاف، اندازه و تعداد فولیکول‌های مو، نوع غدد و رنگ‌دانه‌ها و … اختلافات بسیاری دارد.

در دوره‌های مختلف آموزش فیشیال و آموزش پاک‌سازی پوست در رشت، بیشتر در مورد آناتومی، فیزیولوژی و وظایف پوست صحبت خواهیم کرد.

پاک‌سازی پوست

یکی از جذاب‌ترین مقولات در حوزه پوست و زیبایی، فیشیال (Facial) است. فیشیال شامل تمامی فعالیت‌هایی است که سلامت پوست را ارتقا می‌دهند.ازجمله ماساژ تخصصی پوست، پاک‌سازی یا کلینزینگ (Cleansing) ، اصلاح و تنظیم رطوبت و چربی پوست، اصلاح بدرنگی پوست،  لایه‌برداری و جوان‌سازی پوست، افزایش قوام (الاستیسیته) و افزایش سفتی یا (تایتنینگ) پوست، تغذیه و سم‌زدایی از پوست. درباره گستره فیشیال در دوره‌های آموزش فیشیال و آموزش پاک‌سازی پوست در رشت، بیشتر صحبت خواهد شد.

یکی از بخش‌های مهم فیشیال، پاک‌سازی یا کلینزینگ (Cleansing) است.

با انجام پاک‌سازی پوست می‌توانید صورتی جوان‌تر و با طراوت تر داشته باشید. پاک‌سازی پوست توسط پزشکان، بیوتی تراپیست ها و متخصصان سلامت پوست توصیه می‌شود. اما منظور از پاک‌سازی پوست چیست؟ یک پاک‌سازی اصولی و عملی به چه شکلی انجام می‌شود؟ چه روش‌هایی برای پاک‌سازی پوست وجود دارد؟ چه افرادی مناسب انجام پاک‌سازی هستند؟ دستگاه‌های موردنیاز برای پاک‌سازی کدم‌اند؟

منظور از پاک‌سازی پوست چیست؟

پاک‌سازی پوست به مجموعه‌ای از اعمالی گفته می‌شود که موجب می‌گردد سطح پوست ( اپیدرم) “سالم”، “تمیز” و “خوش‌رنگ” شود. سه عملکرد کلی در پاک‌سازی پوست وجود دارد:

 • برداشتن سلول‌های مرده
 • پاک‌سازی آلودگی‌ها ، مواد اضافی و چربی‌ها از روی پوست
 • کمک به بهبود کلی وضعیت سلامت پوست (کمک به بهینه کردن رطوبت پوست ، افزایش خون‌رسانی به پوست و گردش لنف و …)

اصول پاک‌سازی پوست

برای  انجام یک پاک‌سازی اصولی باید شرایط اولیه رعایت شود و فرد آموزش‌های پایه و علمی لازم جهت پاک‌سازی پوست  را فراگرفته باشد. اگر این موارد درست رعایت نشوند و فرد آموزش لازم جهت پاک‌سازی پوست نداشته باشد می‌تواند به‌راحتی پوست خود یا فرد دیگری را دچار صدمه و آسیب نماید و مشکلات زیادی را برای پوست ایجاد نماید. در سایر مقالات مرتبط به این مقاله به‌طور کامل در مورد پاک‌سازی اصولی صحبت خواهیم نمود.

روش‌های پاک‌سازی پوست ؟

امروزه روش‌های مختلف و متنوعی برای پاک‌سازی و مراقبت  از پوست وجود دارند که برحسب نیاز و شرایط افراد باهم متفاوت هستند. از روش‌های غیرتهاجمی مراقبت و درمان پوست مانند پاک‌سازی سطحی در منزل و یا سالن‌های زیبایی با شوینده‌های ملایم روزانه و مواد تقریباً” بی‌خطر تا روش‌های تهاجمی‌تر درمانی در کلینیک‌های زیبایی پوست مانند میکرودرم ابریژن و لیزرهای لایه‌بردار همه در مقوله پاک‌سازی پوست قرار می‌گیرند.

در اینجا به‌طور خلاصه به برخی از روش‌های پاک‌سازی می‌پردازیم. (آموزش کامل تئوری و عملی این روش‌ها در دوره‌های آموزش فیشیال و آموزش پاک‌سازی در رشت ارائه می‌گردد.)

 • پاک‌سازی با استفاده از محصولات مراقبت پوست در منزل (Home care)
 • تخلیه کومدونها و میلیا ها (جوش‌های سرسیاه و سرسفید)
 • پاک‌سازی با استفاده از مواد شیمیایی مانند انواع اسیدهای ضعیف (پیلینگ شیمیایی پوست)
 • پاک‌سازی توسط دستگاه میکرودرم ابریژن ( پودری و الماسه ) و درما اف
 • لایه‌برداری و پاک‌سازی با لیزرهای لایه‌بردار

ارائه مشاوره قبل از انجام پاک‌سازی

اولین مرحله مهم  و کلیدی در انجام پاک‌سازی و فیشیال پوست، مشاوره با فرد مراجعه‌کننده است. مشاوره به فرد انجام دهنده پاک‌سازی این توانایی را می‌دهد که آیا فرد مراجعه‌کننده شرایط لازم برای پاک‌سازی را دارد یا خیر.

مشاوره شامل دو بخش است.

 • بررسی دقیق پوست با ابزارهای مختلف بررسی پوست ( آنالیزور کامپیوتری پوست) و یا بررسی دقیق چشمی.
 • تشکیل پرونده و پرسیدن سؤالات کلیدی .

طی مشاوره سؤالات زیادی در مورد:

 • سابقه بیماری‌ها و عفونت‌ها
 • حساسیت و آلرژی به مواد غذایی و دارویی
 • فوبیا (ترس غیرمعمول)
 • استفاده از داروهای لایه‌بردار
 • استفاده از لیزرهای لایه‌بردار
 • بارداری
 • دوران شیردهی
 • و … پرسیده می‌شود.

دانستن سابقه بیماری فرد بسیار مهم است. در برخی از بیماری‌ها مانند  دیابت کنترل نشده، بیماری‌های خود ایمنی مانند لوپوس  و … انجام پاک‌سازی ممنوع است ویا باید بااحتیاط فراوان و با ملاحظات ویژه  انجام شود.

در مورد خانم‌هایی که در دوره بارداری و یا شیردهی هستند استفاده از دستگاه‌های الکتریکی مجاز نبوده و پاک‌سازی به‌صورت ملایم و با ملاحظات ویژه انجام می‌گیرد.

همیشه باید توجه داشت که حفظ سلامت خود فرد انجام دهنده پاک‌سازی بسیار اهمیت دارد. لذا باید به سابقه بیماری‌های عفونی و واگیر مراجعه‌کننده توجه ویژه کرد.

در طی مقالات و مطالب آموزشی دیگر که در دوره آموزش پاک‌سازی پوست در رشت ارائه خواهد شد به نکات کاربردی و کلیدی بسیار مهم فیشیال و پاک‌سازی پوست خواهیم پرداخت.

نویسنده: ارمغان جانان

جهت آموزش مراقبت از پوست ، مو و زیبایی روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت 8:30 الی 17:30 با شماره 0133431 داخلی 114 تماس حاصل فرمایید.

 

نوشته‌های تازه

آخرین دیدگاه‌ها

  دسته‌ها