آموزش اکسل – تنظیمات چاپ

یکی از مشکلاتی که برخی از افراد هنگام چاپ اطلاعات در برنامه اکسل پیدا می کنند زمانی است که داده ها زیاد هستند و تنظیم محتوا با ابعاد کاغذ مشکل می شود. این مشکل زمانی که حجم اطلاعات زیاد باشد به وضوح دیده می شود.

در ادامه این مطلب نکاتی را به شما آموزش می دهیم که به راحتی بتوانید اطلاعات اکسل را چاپ کنید. فرض کنید اطلاعات داخل برنامه به شکل زیر باشد.

مشکل تنظیم چاپ در اکسل 1 مجتمع فنی تهران نمایندگی رشت

 

تنظیم پهنای ستون ها در اکسل:

اولین کاری که برای تنظیم کردن ابعاد چاپ می توان انجام داد، کم کردن پهنای ستونها است. برای اینکه برنامه اکسل پهنای ستون ها را با اندازه نوشته ها تنظیم کند. تمام ستونها را انتخاب کنید. سپس مکان نما را روی خط جداکننده نام ستونها قرار دهید و دابل کلیک کنید. (تصویر زیر)

 

مشکل-تنظیم-چاپ-در-اکسل-2-مجتمع-فنی-تهران-نمایندگی-رشت

بعد از انجام این کار، برنامه اکسل بصورت خودکار پهنای ستون ها را به اندازه متن داخل آنها تنظیم می کند.

تغییر مقیاس چاپ در اکسل:

اگر بعد از انجام این کار باز هم چند ستون از داده ها داخل کاغذ جا نشود به روش زیر عمل میکنیم. وارد تنظیمات چاپ می شویم. از لیست Scaling گزینه Fit All Columns on One Page را انتخاب می کنیم. (تصویر زیر)

مشکل-تنظیم-چاپ-در-اکسل-3-مجتمع-فنی-تهران-نمایندگی-رشت

 

با انجام این کار مقیاس چاپ اطلاعات به اندازه ای تغییر می کند تا تمام داده ها در یک صفحه چاپ شوند.

اگر بخواهیم از فضای کاغذ بیشترین استفاده را داشته باشیم، تنظمات مربوط به حاشیه کاغذ تا متن (Margin) را به حالت Narrow تغییر می دهیم. 

اگر بخواهیم تمام ردیف های داده های اکسل در یک صفحه چاپ شوند، بجای گزینه Fit All Columns on One Page گزینه Fit All Rows on One Page را انتخاب می کنیم. و اگر بخواهیم تمام اطلاعات یک کاربرگ (تمام ستون ها و تمام ردیف ها) در یک صفحه چاپ شوند گزینه Fit Sheet on One Page را انتخاب می کنیم.

برای مشاهده برنامه کلاس های اکسل مجتمع فنی تهران – نمایندگی رشت – اینجا کلیک کنید.