امروزه ، روش های بسیار متعددی جهت فراگیری زبان وجود دارد و افراد زیادی تلاش به استفاده از این روش ها کرده اند. اما آیا می توان به هر روشی اعتماد کرد و زمان و پول خود را روی آن سرمایه گذاری نمود؟! و چرا هنوز راه حل ثابتی را برای یادگیری زبان نتوانستیم بیابیم؟؟ در واقع، خود مسئله ی زبان یک موضوع بسیار پیچیده به حساب می آید که متخصصین این حوزه و زبان شناسان بسیار سرشناسی تلاش به حل این معادله عجیب و شگفت انگیز نموده اند. پاسخ به این پیچیدگی هرگز آسان نبوده و راه حل آن هیچگاه یک روش واحد نخواهد بود زیرا زبان اسرارآمیزترین دست آورد بشر می باشد و این پدیده ی بسیار جذاب ، زنده بوده و مانند هر موجود زنده ی دیگر در حال بزرگ شدن و تغییر یافتن ات. به عبارت دیگر، زبان ها متولد می شوند و دوران کودکی شان را بسیار با شور و هیجان سپری می کنند تا به بلوغ برسند. هرچند این بلوغ همیشگی و مداوم خواهد بود. زبان ها می میرند مانند هر موجود زنده ی دیگر و از این سرنوشت آنها را رهایی نخواهد بود. اما چه باید کرد؟! چگونه می توانیم زبان زنده ای را بیاموزیم؟

آموختن زبان مانند هر تجربه ی شگفت انگیزی در این جهان نیاز به غوطه وری دارد و باید زندگی شود! تصور کنید قصد یادگیری زبان انگلیسی را دارید، بنابراین باید به انگلیسی زندگی کرد!!!!! صبح به انگلیسی از خواب بیدار شوید! به انگلیسی صورت خود را بشویید و مسواک بزنید!!! یه انگلیسی لباس مورد علاقه خود را انتخاب کنید و بپوشید!!!!! به انگلیسی صبحانه بخورید!!! به انگلیسی نظر خود را درباره ی صبحانه تان بیان کنید!!! به انگلیسی در ایستگاه تاکسی و یا اتوبوس وارد شوید!! به انگلیسی برنامه روزانه خود را مررور نمایید!!!! و ……!!!

آنچه که مسلم است، این یک تصمیم بزرگ و شاید غیره ممکن بنظر برسد!!! اما یادتان باشد شما با یک موجود هیجان انگیز و جذابی به نام زبان سر و کار دارید. مهمترین نکته لذت است. خود را در آن غوطه ور نمایید و لذت ببرید. آن را زندگی کنید.

یونس طاوسی

مدیر دپارتمان زبان های خارجه بزرگسال