زبان یک جنبه پیچیده و جالب از زندگی ما است که دانشمندان معتقدند که در طی سالیان تکامل یافته است. زبان های بسیاری متولد شده و مرده اند، و سیستم های پیچیده ای بر اساس آنها ساخته شده است. در این مقاله برخی از جالب ترین حقیقت های مرتبط با زبان را در سراسر جهان مورد بررسی قرار می دهیم.

 1. ۲۷۰۰ زبان با بیش از ۷۰۰۰ گویش در سراسر دنیا وجود دارد. زبانهای رایج به ترتیب زبان چینی، اسپانیایی، انگلیسی و هندی هستند. چینی، زبانی پرجمعیت در جهان است، که بیش از ۵۰،۰۰۰ کاراکتر دارد. اما شما کافیست فقط ۲۰۰۰ کاراکتر را بدانید تا بتوانید روزنامه چینی بخوانید.
 2. هر دو هفته یک زبان یا گفتار دیگر میمیرد. بیش از ۲۳۱ زبان کاملا منقرض شده وجود دارد و ۲۴۰۰ زبان جهان در معرض خطر مرگ قرار دارند.
 3. کتاب مقدس مسیحیان گسترده ترین ترجمه در دسترس به ۲،۴۵۴ زبان مختلف است. پینوکیو در رده دوم است. اما آگاتا کریستی مترجمی است که بیشترین آثار ترجمه شده را دارد.
 4. زبان با بیشترین الفبا متعلق به زبان کامبوجی خمر است و ۷۴ حرف دارد. کوتاه ترین الفبا ۱۲ حرف طول دارد و متعلق به روتوکاس است. با این حال، زبان با بیشترین تعداد لغات، انگلیسی است که دارای بیش از ۲۵۰،۰۰۰ کلمه است.
 5. بیش از ۳۰۰ زبان در ایالات متحده صحبت می شود، اما آفریقای جنوبی با ۱۱ زبان دارای رکورد بیشترین زبان رسمی است. از جمعیت ایالات متحده، ۲۱ درصد از شهروندان پنج سال و بالاتر در منزل به زبان های دیگر صحبت می کنند. از آن ۲۱ درصد، ۶۲ درصد اسپانیایی صحبت میکنند و از بین این ۶۲ درصد اسپانیایی ، ۵۶ درصد انگلیسی را به خوبی صحبت می کنند.
 6. قدیمی ترین زبان های شناخته شده سانسکریت، سومری، عبری و باسک است. تنها دلیل اطلاع ما از این موضوع این است که نوشته های کتبی از آن زبان ها وجود دارد. پاسخ به سوال «قدیمی ترین زبان چیست؟» هرگز قطعا قابل پاسخ نیست؛ زیرا زبان های گفتاری را نمیتوان درنظر گرفت.
 7. به نظر می رسد که زبان حدود ۱۰۰۰۰ سال پیش از میلاد آغاز شده است. سوال درمورد زبان قدیم هنوز مورد بحث است، اما بیشتر زبان شناسان عقیده دارند که زمانی که انسان های مدرن در آفریقا با شکل های جمجمه و آکورد های صوتی تکامل یافته اند، زبان شروع به کار کرد. این به معنای توسعه زبان است. برخی از زبان شناسان حتی پیش بینی می کنند که زبان قبل از توسعه فیزیولوژیکی مغز و حنجره پیشرفت کرده است، اما ۱۰۰۰۰۰ سال قبل از میلاد، نقطه شروع خوبی برای آغاز زبان است.
 8. زبان برای تقویت روابط اجتماعی میان اجداد ما پیشرفت کرد. مطالعه ای از میمون های ماکاک ثابت کرد که زبان راهی خوب برای ایجاد روابط بین فردی است. تئوری دیگر این است که اجداد ما زبان را با تقلید صداهای طبیعی، مانند صدای پرنده ها و حیوانات توسعه دادند. تئوری دیگر این است که ارتباطات انسان ممکن است با صداهای ناگهانی شروع شده باشد: صدای آشفته از درد یا تعجب، یا صدای غم و اندوه، و یا تشویق و یا پیروزی.
 9. یادگیری زبان دوم شما را هوشمندتر می سازد.برخی از دانشمندان معتقدند که چند زبانه بودن میتواند قدرت مغز را افزایش دهد. مطالعات دیگر نیز نشان می دهد که صحبت کردن بیش از یک زبان می تواند به کاهش سرعت فرایند پیری ذهن کمک کند.
 10. زبان ها به طور مداوم بر یکدیگر تاثیر می گذارند. به عنوان مثال، زبان انگلیسی به خودی خود، ۳۰٪ فرانسوی است، چرا که واژگان فرانسوی را دریافت کرده است.
 11. بیش از ۲۰۰ زبان مصنوعی وجود دارد که برای کتاب ها، تلویزیون ها و فیلم ها اختراع شده است. اما زبانهای “غیرواقعی”، قرن ها پیش برای بحث های فلسفی اختراع گردیدند.
 12. صداواژه ها در زبانهای مختلف، مشترک نیستند. رایس کریسپی در ایالات متحده با صدای “snap, crackle, and pop” در آلمان، “Knisper! Knasper! Knusper! در فرانسه، Cric! Crac! Croc! و در اسپانیا، ” Cris! Cras! Cros! شناخته میشود.