فرض کنیم شما یک کتاب برنامه نویسی زبان پایتون را تا انتها خواندید، یا در یک دوره آموزش برنامه نویسی به زبان پایتون شرکت کردید، و اکثر مفاهیم برنامه نویسی زبان پایتون مثل شی گرایی را یاد گرفتید.

بعد … چی؟

حالا با پایتون چه کار کنم؟

 

زبان پایتون یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است. حالا وقت آن رسیده که شما یک برنامه واقعی طراحی کنید. حالا باید بدانیم قدم بعدی چیست.

در این مطلب با چند مثال، به این پرسش پاسخ می دهیم.

زبان پایتون چه کارهایی میتواند انجام دهد

دیگران با زبان پایتون چه کارهایی میکنند؟

حتما می دانید که همین حالا تعداد زیادی از برنامه نویسان از زبان پایتون برای توسعه پروژه های واقعی خود استفاده می کنند. ابتدا نگاهی به شرکت های بزرگ فناوری خواهیم داشت. این شرکت ها چگونه از زبان پایتون استفاده می کنند.

گوگل یکی از شرکت های معروف است که از زبان پایتون به عنوان یک زبان اصلی سمت سرور (Server Side) استفاده می کند.

اینستاگرام، پایتون را به دلیل سادگی دوست دارد. این سرویس با اجرای “بزرگترین چارچوب وب Django ، که به طور کامل در پایتون نوشته شده است” شناخته شده است.

اسپاتیفای (Spotify) از زبان پایتون برای تجزیه و تحلیل داده ها استفاده می کند. و دلیل آنرا سادگی زبان پایتون برای توسعه برنامه ها عنوان می کند. Spotify با استفاده از پایتون رفتار کاربران سایت را تحلیل می کند سپس به آنها پیشنهادهایی ارائه می کند.

اگر تا همین حد قانع شدید پس شروع میکنیم.

شما چه کاری با پایتون میتوانید انجام دهید؟

از توسعه وب، داده کاوی، هوش مصنوعی، یادگیری عمیق (Deep Learning) و … کارهایی هستند که شما می توانید با پایتون انجام دهید. توانایی های پایتون بی حد و مرز هستند. در ادامه به چند نمونه اشاره می کنیم.

کارهای تکراری را با پایتون خودکار کنید

یکی از کارهایی که می توانید پس از یادگیری پایتون انجام دهید، خودکار سازی عملیات تکراری است. شما می توانید با ایجاد دیکشنری، وب، کار با پرونده ها و ایجاد اشیاء و کلاس ها، آنچه را که تاکنون آموخته اید، تمرین کنید. بد نیست برای انجام این کار از کتاب Automate the Boring Stuff with Python استفاده کنید. تمرین هایی که در این کتاب می بینید تجربه کارهای دنیای واقعی را به شما خواهند آموخت.

ساخت اپلیکیشن وب

حتما اسم بیت کوین را شنیده اید. خیلی از افراد در مورد بیت کوین صحبت می کنند و آنرا یک سرمایه گذاری خوب می دانند. به عنوان یک پروژه سعی کنید برنامه ای طراحی کنید که قیمت لحظه ای بیت کوین را از منابع موجود در اینترنت دریافت کند و آنرا به شما اطلاع دهد.

اساس این پروژه ایجاد اپلتهای IFTTT (“if this, then that”)  است. شما یاد می گیرید که چگونه از کتابخانه برای ارسال درخواست HTTP استفاده کنید. همچنین نحوه استفاده از یک webhook برای اتصال برنامه به سرور را یاد می گیرید.

این پروژه برای برنامه نویس های مبتدی با علاقه به ارز دیجیتال است. خدماتی که با این آموزش ایجاد می کنید می تواند به سایر ارزها نیز گسترش یابد.

ساخت برنامه ماشین حساب

این تمرین دروازه ورود به طراحی رابط گرافیکی کاربر (GUI) است. همانقدر که توسعه Back end در برنامه نویسی اهمیت دارد، ساخت Front end نیز در برنامه نویسی مهم است. در این تمرین شما یاد می گیرید یک رابط گرافیکی طراحی کنید که کاربر به راحتی با آن ارتباط برقرار کند.

برای انجام این پروژه ما به شما پیشنهاد میکنیم از ماژول tkinter استفاده کنید.

تحلیل داده های توییتر

به لطف اینترنت اکنون به داده هایی دسترسی داریم که قبلا به هیچ وجه قابل دستیابی نبود. تحلیل داده ها علمی است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. با این عمل می توانیم بررسی کنیم که مردم در شبکه های اجتماعی در مورد چه چیزهایی صحبت می کنند و الگوی رفتاری آنها چگونه است. توییتر محل خوبی برای یافتن پاسخ است.

اگه علاقه مند به داده کاوی هستید، این پروژه تمرین خوبی است تا مهارت های پایتون را در علم داده کاوی بکار ببرید. در این پروژه شما یاد می گیرد که برنامه ساخته شده خودتان را در توییر ثبت کنید سپس توییت های مورد نظر را واکشی، فیلتر و تحلیل کنید. پس از انجام این کار شما توانایی پردازش متن توسط پایتون را خواهید داشت.

ساخت میکروبلاگ توسط Flask

امروزه خیلی از افراد وبلاگ دارند. با ظهور توییتر و اینستاگرام میکروبلاگ ها بسیار محبوب شده اند. برای به چالش کشیدن دانش برنامه نویسی خود سعی کنید یک میکروبلاگ طراحی کنید. البته در ابتدای کار نیاز نیست که یک سیستم حرفه ای مانند اینستاگرام تهیه کنید. فقط هدف این است که با Flask و توانایی های آن آشنا شوید. پس از انجام این تمرین سراغ Django بروید و ساخت برنامه هایی در مقیاس بزرگتر را تجربه کنید.

ساخت بازی PyGames

این تمرین برای افرادی که دوست دارند تفریح کنند خیلی جذاب است. شما می توانید با زبان پایتون انواع بازی های ماجراجویی و پازل را در چند روز ایجاد کنید و همراه دوستانتان از آن لذت ببرید. کتابخانه Pygame ساخت بازی های شما را آسان تر می کند. این برنامه تقریباً هر چیزی را که می توانید هنگام شروع یک بازی به آن نیاز پیدا کنید، دارد. Pygame رایگان و منبع باز است. این شامل گرافیک رایانه و کتابخانه های صوتی است که می توانید برای اضافه کردن قابلیت های تعاملی به برنامه خود استفاده کنید.

کارهایی که نباید با پایتون انجام دهید!

همانطور که به وضوح گفتیم، پایتون یک زبان همه منظوره با کاربردهای فراوان است. اما برای برخی کارها اصلا گزینه مناسبی نیست. به عنوان مثال برای ساخت راه انداز دستگاه های سخت افزاری (Device Driver) اصلا گزینه مناسبی نیست. یا اگر بخواهید یک سیستم عامل را با زبان پایتون بسازید با مشکلات زیادی مواجه می شوید. برای ساخت برنامه هایی که مستقیما با سخت افزار در ارتباط هستند بهتر است از زبانهای برنامه نویسی سطح پایین مثل C یا C++ استفاده کنید.

البته این موضوع همیشگی نیست زیرا پروژه هایی برای انعطاف پذیری پایتون با زبانهای سطح پایین در حال توسعه است. MicroPython تنها یکی از این پروژه ها است که توانایی سطح پایین را برای پایتون طراحی کرده است.

 

کتاب “کاربرد پایتون در امنیت”

برای مشاهده برنامه کلاس های آموزش پایتون اینجا کلیک کنید.