اگر شما یک تازه وارد در زمینه توسعه نرم افزار هستید، نخستین سوال که به ذهن شما می رسد این است که: «از کجا شروع کنم؟»

بدون شک صدها زبان برنامه نویسی وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید. اما کدامیک از آنها برای رسیدن به اهداف شما مناسبتر هستند؟

یکی از ساده ترین راه های انتخاب زبان برنامه نویسی، توجه کردن به نیاز بازار است. با این روش شما متوجه میشوید که بازار کار به چه زبان های برنامه نویسی بیشتر نیاز دارد و در آینده نیز شغل شما تضمین شده خواهد بود.

در ادامه مطلب به شما بهترین زبان های برنامه نویسی برای توسعه وب، ساهت بازی های کامپیوتری، برنامه نویسی موبایل و … را که بازار کار به آنها نیاز دارد معرفی خواهیم کرد.

در نهایت، شما یک تصویر واضح از کاربردهای زبان برنامه نویسی و بازار کار آنها بدست می آورید که می تواند آینده شما را تحت تاثیر قرار دهد.

 1.         JavaScript

این روزهای بدون دانستن جاوااسکریپت توسعه دهنده نرم افزار بودن غیر ممکن به نظر می رسد.  به همین دلیل رتبه اول این لیست را به زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت اختصاص داده ایم.

در ابتدا باید بدانید که جاوااسکریپت یک زبان برنامه نویسی سبک، از نوع تفسیری و با هدف توسعه frontend می باشد. حتی برخی از پلتفرم های بزرگ رسانه های اجتماعی معتقدند که جاوا اسکریپت یک راه آسان برای ایجاد صفحات وب تعاملی حرفه ای است.

جاوااسکریپت به دلیل سازگاری بسیار زیادی که با اکثر مرورگرها دارد به گزینه قابل اطمینانی برای توسعه Frontend وب سایت ها تبدیل شده است.جاوااسکریپت میتواند از طریق node.js به عنوان زبان برنامه نویسی server side نیز استفاده شود.

این موارد باعث می شود که این زبان از محبوبیت و بازار کار خوبی برخوردار باشد.

 1.          Python

تعجب نکنید. ما زبان برنامه نویسی پایتون را در رتبه دوم این لیست قرار می دهیم. زبان برنامه نویسی پایتون یکی از زبان های برنامه نویسی همه منظوره و کاربر پسند است. حتما می خواهید بدانید که دلیل ما چیست؟

زبان برنامه نویسی پایتون ساختار نحوی (Syntax) بسیار واضحی دارد. و دقیقا مشابه متون انگلیسی نوشته می شود.

زبان برنامه نویسی پایتون را می توانید برای توسعه back-end مورد استفاده قرار دهید.

زبان برنامه نویسی Python با داشتن محبوبیت در زمینه هایی مانند محاسبات علمی، و یادگیری و مهندسی ماشین، از یک سبک برنامه نویسی پشتیبانی می کند که از توابع و متغیرهای ساده استفاده می کند.

 1.          Java

اگر کسی بپرسد چرا java، جمله ای که اغلب می شنود این است: «یک بار بنویس، همه جا اجرا کن». در طول 20 سال گذشته زبان برنامه نویسی جاوا یکی از قدرتمندترین زبان های برنامه نویسی بوده است.

جاوا یک زبان برنامه نویسی چند سکویی است که به پلتفرم خاصی وابسته نیست. یعنی شما میتوانید یک برنامه نویشته شده توسط زبان جاوا را روی انواع مختلفی از پلتفرم ها (اندروید، لینوکس، ویندوز و …) اجرا کنید.

جاوا پایه ای برای سیستم عامل اندروید را تشکیل می دهد.

 1.          PHP

پی اچ پی یک زبان اسکریپتی سمت سرور است که برای توسعه وب سایت ها یا وب اپلیکیشن ها مورد استفاده قرار می گیرد. اما از زبان PHP به عنوان یک زبان برنامه نویسی عمومی هم می توان استفاده کرد. دلایل متعددی وجود دارد که PHP را به یکی از زبان های برنامه نویسی محبوب بازار کار تبدیل کرده است:

پی اچ پی اوپن سورس است.

یادگیری پی اچ پی آسان است.

مستندات زیادی در اینترنت برای برنامه نویسان پی اچ پی وجود دارد.

پی اچ پی بصورت مداوم در حال به روز رسانی است و جدیدترین تکنولوژی های دنیا را پشتیبانی می کند.

پی اچ پی روی پلتفرم های مختلفی (Windows, Linux, mac OS, …) اجرا می شود.

تصویر زیر چند نمونه از سایت های معروفی که توسط PHP ایجاد شده اند نمایش می دهد.

 

popular_php_sites

 1.          C#

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی بیسار قوی و شیءگرا است که در سال 2000 توسط شرکت مایکروسافت تولید شد. زبان سی شارپ از فریم ورک .Net مایکروسافت استفاده می کند. توسط زبان برنامه نویسی سی شارپ می توان برنامه های دسک تاپ، برنامه های تحت وب، بازی های کامپیوتری، نرم افزارهای موبایل را ایجاد کرد. زبان سی شارپ به دلیل ساختار و منطقی که دارد، گزینه مناسبی برای شروع یادگیری برنامه نویسی است. برطرف کردن خطاها در سی شارپ بسیار راحت است.

 

 1.         SQL

اس کیو ال یک زبان برنامه نویسی برای کار کردن با پایگاه داده است. که شامل ذخیره، دستکاری و بازیابی اطلاعات موجود در یک پایگاه داده رابطه ای است.

امروزه SQL از طریق نرم افزارهای مدیریت پایگاه داده و پلتفرم های مختلف اجرا می شود. توسعه دهندگان SQL دارای پیشنهادهای کاری فراوان هستند و از حقوق بالایی برخوردار هستند.

 

هشدار:

از آنجا که صنعت نرم افزار دائما در حال تغییر است، پاسخ به این سوال که “بهترین زبان برنامه نویسی جهان چیست؟” سخت است.

در نهایت به شما پیشنهاد می کنیم که ابتدا مشخص کنید در کدام فیلد توسعه نرم افزار می خواهید مشغول به فعالیت شوید. سپس تکنولوژی مورد نظر را انتخاب کنید.

 • Front-end web development – JavaScript
 • Back-end web development – JavaScript, Python, Java, PHP
 • Desktop application – Java, C#, Python
 • Mobile development – Swift, Java, C#
 • Game development – C++, C#