شبکه چیست

مهندسی شبکه یکی از گرایش های تخصصی رشته کامپیوتر است. وقتی که دو یا چند کامپیوتر به هم متصل می شوند یک شبکه کامپیوتری ایجاد می شود.

تقریبا تمام شرکت ها و سازمان های کوچک و بزرگ دنیا نیاز دارند که کامپیوترها و تجهیزاتشان را از طریق شبکه، به یکدیگر متصل کنند. برای ایجاد و نگهداری شبکه نیاز به متخصص شبکه های کامپیوتری است. بنابراین در هر سازمان، یک یا چند متخصص شبکه استخدام می شوند تا بر عملکرد صحیح شبکه نظارت کنند.

اکنون متوجه شدید که چرا رشته مهندسی شبکه بسیار مورد توجه قرار گرفته و افراد زیادی متقاضی آموزش مهندسی شبکه هستند. افرادی که دوره های مهندسی شبکه را آموزش می بینند، توانایی طراحی، پیاده سازی و مدیریت شبکه های کامپیوتری را به دست می آورند. و معمولا در واحد انفورماتیک شرکت ها و سازمان ها استخدام می شوند. 

مجتمع فنی تهران با بیش از چهل سال سابقه درخشان آموزشی، و برخورداری از لابراتوارهای مجهز و تجهیزات روز دنیا، اقدام به برگزاری دوره های آموزش مهندسی شبکه بصورت کاملا عملی و کاربردی می نماید. دانش پذیران مجتمع فنی تهران پس از اتمام دوره توانایی ورود به بازار کار را خواهند داشت.

دروس مهندسی شبکه

دوره آموزشی Network+

این دوره توسط شرکت CompTIA تدوین شده و پیش نیاز ورود به دوره های تخصصی مهندسی شبکه است. در دوره آموزش Network+ مفاهیم اولیه شبکه، پروتکل های شبکه از جمله TCP/IP، توپولوژی ها، لایه ها و … بصورت کاملا کاربردی به دانش پذیران آموزش داده می شود. تا دانش پذیران جهت ورود به دوره های تخصصی شبکه مثل مایکروسافت، سیسکو، لینوکس و امنیت آماده شوند.

همانگونه که گفته شد، دوره آموزشی Network+ دروازه ورود به دنیای شبکه های کامپیوتری است. بنابراین شما باید پس از اتمام دوره Network+ گرایش خود را جهت ادامه تحصیل مشخص کنید. البته جای نگرانی نیست چون در طول همین دوره، کارشناسان آموزش و اساتید مجرب مجتمع فنی تهران (واحد رشت) اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار خواهند داد تا مسیر صحیح را انتخاب کنید. 

مدت دوره: 30 ساعت

پیشنیاز: آشنایی با کامپیوتر در حد دوره ICDL

دوره آموزش شبکه مایکروسافت (Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA:

این دوره یکی از دوره های آموزشی مهندسی شبکه است که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است. دوره آموزشی MCSA مدیریت شبکه های کامپیوتری را بر اساس سیستم عامل ویندوز سرور 2016 آموزش می دهد. دانش پذیران پس از گذراندن دوره آموزشی MCSA مهارت لازم جهت مدیریت شبکه های کامپیوتری مبتنی بر ویندوز را بدست می آورند. دوره آموزشی MCSA شامل بخش های ذیل می باشد.

  • Installation, Storage and Compute with Windows Server 2016
  • Networking with Windows Server 2016
  •  Identity with Windows Server 2016

مدت دوره: 159 ساعت

پیشنیاز: Network+

مهارت های اکتسابی: مدیریت Domain ها، نصب و نگهداری سیستم عامل، مدیریت محیط مجازی مبتنی بر Hyper-V، مدیریت DHCP، مدیریت DNS و بطور کلی تمامی تنظیمات مرتبط با شبکه در سیستم عامل ویندوز به دانش پذیران آموزش داده می شود. دانش پذیران پس از پایان این دوره می توانند به عنوان مدیر شبکه وارد بازار کار شوند.

دوره آموزش شبکه مایکروسافت (Microsoft Certified Solution Expert (MCSE:

این دوره یکی از دوره های آموزشی مهندسی شبکه است که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است. دوره آموزشی MCSE طراحی و مدیریت شبکه های کامپیوتری را بر اساس سیستم عامل ویندوز سرور 2016 آموزش می دهد. دانش پذیران پس از گذراندن دوره آموزشی MCSE مهارت لازم جهت طراحی و مدیریت شبکه های کامپیوتری مبتنی بر ویندوز را بدست می آورند. دوره آموزشی MCSE شامل بخش های ذیل می باشد.

  • Installation, Storage and Compute with Windows Server 2016
  •  Networking with Windows Server 2016
  •  Identity with Windows Server 2016
  • Designing and Implementing a server infrastructure

مدت دوره: 183 ساعت

پیشنیاز: Network+

مهارت های اکتسابی: مدیریت Domain ها، نصب و نگهداری سیستم عامل، مدیریت محیط مجازی مبتنی بر Hyper-V، مدیریت DHCP، مدیریت DNS و بطور کلی تمامی تنظیمات مرتبط با شبکه در سیستم عامل ویندوز به دانش پذیران آموزش داده می شود. دانش پذیران پس از پایان این دوره می توانند به عنوان مدیر شبکه وارد بازار کار شوند.

دوره آموزش شبکه سیسکو CCNA:

شرکت CISCO یک توليد کننده تجهيزات حرفه ای شبکه است. شرکت سیسکو محصولات مختلفی از جمله روتر، سوئیچ، فايروال، تجهیزات شبکه های بی سیم و … تولید می کند. تجهیزات تولید شده توسط شرکت سیسکو از سیستم عامل اختصاصی این شرکت استفاده می کنند. شرکت سیسکو جهت آموزش افراد متخصص اقدام به برگزاری دوره های آموزشی نیز می نماید که به عنوان های CCNA, CCNP, CCIE شناخته می شوند.

دوره آموزشی CCNA اولین سطح از مدارک شرکت سیسکو می باشد و مخفف عبارت Cisco Certified Network Associate است. دوره آموزشی CCNA routing and switching در مورد شبکه های WAN و LAN و نحوه نصب و راه اندازی تجهیزات سخت افزاری شبکه از قبیل روتر و سوئیچ است. مدرک CCNA تائید کننده مهارت و تخصص مقدماتی کار با تجهیزات شبکه سیسکو است.

مدت دوره: 66 ساعت

پیشنیاز: Network+

مهارت های اکتسابی: دانش پذیران پس از پایان این دوره توانايی نصب، راه اندازی و عيب يابی شبکه های محلی و شبکه های گسترده مبتنی بر تجهیزات سیسکو را بدست می آورند. مباحث اين دوره روی مواردی چون امنيت شبکه های متمرکز، VPN، Qos و تکنولوژي های broadband تاکيد دارد.

دوره آموزش شبکه سیسکو (CISCO Certified Network professional (CCNP:

این دوره یکی از مدارک ارائه شده توسط شرکت سیسکو می باشد. مدرک CCNP از سری مدارک تخصصی در رابطه با مهارت فني در نصب و تنظيمات و مدیریت شبكه هاي LAN و WAN و نيز ارتباطات شبكه توسط سيستم شماره گيری تلفن براي شبكه های بزرگ بوده و نشانگر دانش و مهارت پيشرفته در زمينه شبکه می باشد. دوره CCNP Pack مشتمل بر 3 دوره Route, Switch, Tshoot می باشد. از آنجا که این دوره ها دارای ارتباط بسیار نزدیک و هم پوشانی های فراوانیست بنابراین ایده آل ترین حالت، گذراندن این دوره ها به صورت پک می باشد.

مدت دوره: 100 ساعت

پیشنیاز: CCNA R&S

مهارت های اکتسابی: دانش پذیران پس از پایان این دوره توانايی نصب، راه اندازی و عيب يابی شبکه های محلی و گسترده (LAN و WAN) را کسب می کنند. مباحث اين دوره روی مواردی چون امنيت شبکه های متمرکز، VPN Qos و تکنولوژی های broadband تاکيد دارد.

دوره آموزش شبکه سیسکو CCNA Security:

در این دوره دانش پذیران ایجاد امنیت روی تجهیزات شبکه سیسکو را آموزش می بینند. تا بتوانند روی یک شبکه متوسط در لایه های 2 و 3 امنیت برقرار کنند. این دوره آموزشی اولین قدم ورود به دنیای امنیت سیسکو است. تمرکز این دوره روی فناوری های مرتبط با امن سازی، نصب، عیب یابی و مانیتورینگ شبکه جهت اعمال Integrity، Confidentiality ، availability داده ها و تجهیزات شبکه است.

مدت دوره: 50 ساعت

پیشنیاز: CCNA R&S

مهارت های اکتسابی: دانش پذیران پس از پایان این دوره قادر به توسعه و پیاده سازی اقدامات متقابل امنیتی با هدف حفاظت از عناصر شبکه به عنوان بخشی از زیرساخت های شبکه، استقرار و حفظ فن آوری کنترل خطر برای امنیت محیط در شبکه های کوچک و متوسط، توضیح استراتژی های اتصال امن و فن آوری با استفاده از VPN ها و تنظیمات سایت به سایت و دسترسی از راه دور VPN ها با استفاده از ویژگی های IOS سیسکو خواهند بود.

دوره آموزش شبکه میکروتیک MTCNA:

شرکت MikroTik در سال 1995 با هدف ارائه تجهیزات شبکه هم رده با محصولات سیسکو، اما با قیمت ارزان تر تاسیس شد. این شرکت هم اکنون تجهیزات متنوعی برای شبکه تولید و عرضه می کند که به دلیل قیمت ارزانتر نسبت به سیسکو از بازار بسیار خوبی برخوردار است. شرکت میکروتیک برای تربیت متخصص تجهیزات خود، اقدام به برگزاری دوره های آموزشی مختلفی می نماید. دوره آموزشی MTCNA اولین سطح دوره های آموزشی میکروتیک است که دانش پذیران مفاهیم مقدماتی راه اندازی شبکه های مبتنی بر میکروتیک را آموزش می بینند.

مدت دوره: 4 روز کمپ

پیشنیاز: Network+
مهارت های اکتسابی: دانش پذیران پس از پایان این دوره قادر به اتصال و تنظیم IP روی تجهیزات میکروتیک، راه اندازی Routing، DHCP، DNS، Wireless، Hotspot، انواع Tunnel، Firewall و … خواهند بود.

دوره آموزش شبکه میکروتیک (MikroTik Certified Wireless Engineer (MTCWE:

در این دوره مباحث تخصصی شبکه های بیسیم (وایرلس) میکروتیک می پردازد. در این دوره دانش پذیران با مباحث پایه ای وایرلس، استانداردها و پروتکل ها آشنا می شوند و پس از اتمام دوره می توانند یک شبکه وایرلس مبتنی بر تجهیزات میکروتیک را راه اندازی و نگهداری نمایند.

مدت دوره: 24 ساعت

پیشنیاز: MTCNA

برنامه کلاس های آموزش شبکه

نام دوره مدت دوره ایام برگزاری ساعت برگزاری تاریخ شروع پیش نیاز Price
+Network 30 شنبه و چهارشنبه 14:30 تا 17:30 99/07/23 ندارد تومان450,000
MCSA 2016 Package(فشرده) 79.5 یکشنبه و سه شنبه 17:30 تا 20:30 99/10/16 +Network تومان2,862,000
MCSE Package 103.5یکشنبه و سه شنبه 17:30 تا 20:30 99/10/16MCSA تومان3,352,000
Designing & Implementing a server Infrastructure 24 پیش ثبت نام پیش ثبت نامپیش ثبت نام MCSA تومان490,000
نام درس مدت دوره ایام برگزاری ساعت برگزاری تاریخ شروع پیش نیاز Price
CCNA R & S 66 دوشنبه و پنج شنبه 17:30 تا 20:30 99/08/19 +Network تومان1,600,000
CCNP Pack 100 یکشنبه و سه شنبه 17:30 تا 20:30 99/07/15 CCNA تومان2,900,000
CCNA Security 50 دوشنبه و پنج شنبه 17:30 تا 20:30 99/07/21 CCNA تومان1,660,000
CCNA & CCNP 166 دوشنبه و پنج شنبه 17:30 تا 20:30 99/08/19 +Network تومان4,500,000
درس مدت دوره ایام برگزاری ساعت برگزاری تاریخ شروع پیش نیاز Price
MTCNA 4 روز پیش ثبت نامپیش ثبت نامپیش ثبت نام +Network تومان800,000
MTCWE 3 روز پیش ثبت نامپیش ثبت نامپیش ثبت نام MTCNA تومان850,000
MTCRE 2 روزپیش ثبت نامپیش ثبت نامپیش ثبت نام MTCNA تومان760,000
MTCTCE 3 روز پیش ثبت نامپیش ثبت نامپیش ثبت نام MTCNA تومان610,000
MTCUME 2 روزپیش ثبت نامپیش ثبت نامپیش ثبت نام MTCNA تومان610,000
MTCINE 3 روز پیش ثبت نامپیش ثبت نامپیش ثبت نام MTCNA تومان1,130,000