برنامه نویسی چیست

برنامه نویسی یکی از گرایش های تخصصی رشته کامپیوتر است. به زبان ساده، برنامه نویسی یعنی نوشتن کدها و دستوراتی که یک ماشین (مثل کامپیوتر، موبایل، یخچال هوشمند و …) بتواند آنرا اجرا کند. زبان های برنامه نویسی هم مانند زبان های طبیعی (فارسی، انگلیسی و …) دستورات و قواعد خاص خودشان را دارند.

تمام برنامه هایی که تاکنون دیده اید توسط برنامه نویسان ساخته شده است. و همانگونه که می دانید هر روز نرم افزارهای جدیدی تولید و وارد بازار می شوند. بنابراین افرادی که دانش و مهارت کافی در زمینه برنامه نویسی داشته باشند، از موقعیت شغلی و درآمد خوبی برخوردار می شوند.

برای یادگیری برنامه نویسی نیاز نیست که حتما یک مهندس کامپیوتر، نابغه ریاضی یا … باشید! فقط و فقط باید پشتکار داشته باشید و با تمرین، برنامه نویس حرفه ای شوید.

مجتمع فنی تهران با بیش از چهل سال سابقه درخشان آموزشی و برخورداری از اساتید مجرب همراه شما در مسیر آموزش برنامه نویسی است. اگر شما هم تمایل دارید وارد دنیای جذاب برنامه نویسی شوید، می توانید با کارشناسان آموزش مجتمع فنی تهران (نمایندگی رشت) تماس بگیرید و پس از مشاوره تخصصی قدم به دنیای برنامه نویسی بگذارید.

معرفی درس های برنامه نویسی

دوره آموزش برنامه نویسی سی شارپ

زبان برنامه نویسی C# (سی شارپ) یک زبان برنامه نویسی عمومی، مدرن و شی گرا است که توسط شرکت مایکروسافت توسعه داده شد. ساختار زبان C# بسیار شبیه به زبان Java است. افرادی که به قبلا با زبان های C, C++, Java آشنا باشند متوجه شباهت این زبان ها خواهند شد. ساختار زبان برنامه نویسی C# خیلی ساده است و موجب می شود یادگیری این زبان بسیار راحت باشد.

زبان برنامه نویسی C# برای تولید برنامه های تحت ویندوز، برنامه های تحت وب، برنامه های موبایل، بازی های کامپیوتری، واقعیت مجازی و … کاربرد دارد.

مدت دوره: 60 ساعت

پیشنیاز: آشنایی با کامپیوتر در حد ICDL

دوره آموزشی SQL Server Database Development

فرض کنید می خواهیم یک برنامه دفتر تلفن ایجاد کنیم که نام و تلفن افراد را ذخیره کند. این برنامه نیاز به یک فرم دارد که کاربر بتواند از طریق آن اطلاعات را مشاهده کند یا اطلاعات جدیدی را ثبت کند. برای ساختن فرم، می توانیم از یک زبان برنامه نویسی مثل سی شارپ استفاده کنیم. اما برای نگهداری و مدیریت اطلاعات برنامه دفتر تلفن، به یک پایگاه داده هم نیاز هست تا اطلاعات را داخل خود نگهداری کند.

همانگونه که در مثال بالا ملاحظه کردید، اکثر برنامه های تجاری نیاز به یک پایگاه داده دارند که اطلاعات تولید شده داخل برنامه را ذخیره و مدیریت کنند. بنابراین برنامه نویسان باید بتوانند با نرم افزارهای پایگاه داده نیز به درستی کار کنند.

نرم افزار SQL Server یکی از برنامه های مدیریت پایگاه داده است که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است. این نرم افزار قابلیت های خیلی فراوانی برای مدیریت داده ها در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد و یکی از محبوب ترین نرم افزارهای پایگاه داده محسوب می شود.

مدت دوره: 60 ساعت

پیشنیاز: آشنایی با کامپیوتر در حد  ICDL2

توضیحات مختصر: مدت دوره: پیشنیاز: مخاطبان:

دوره آموزش ASP.Net MVC

MVC مخفف Model, View, Controller است و معرف معماری سه لایه در طراحی برنامه ها می باشد. MVC یک الگوی طراحی است که برای جدا کردن رابط کاربری (نمایش) ، داده ها (مدل) و منطق برنامه (کنترلر) استفاده می شود. این الگو باعث می شود تولید، تست و اشکال زدایی برنامه بسیار راحتتر شود.

چارچوب ASP.NET Core MVC یک چارچوب سبک، منبع باز و بسیار آزمایش پذیر است که برای استفاده با هسته ASP.NET بهینه شده است. 

مدت دوره: پیشنیاز: Web Client Development مخاطبان:

دوره آموزش برنامه نویسی پایتون

بدون شک یکی از مواردی که اکثر برنامه نویسان در مورد آن اتفاق نظر دارند، آسان بودن ساختار زبان برنامه نویسی پایتون است. کدهای نوشته شده به زبان پایتون آنقدر ساده هستند که فردی که برنامه نویسی هم بلد نیست می تواند مفهوم کدها را تشخیص دهد. اما این سطح از سادگی به معنی ضعف این زبان برنامه نویسی نیست. در زمینه قدرت زبان برنامه نویسی پایتون فقط به همین موضوع بسنده میکنیم که شرکت هایی مانند Google، Facebook، Instagram، IBM و … برای توسعه بخشی از پروژه های خود زبان برنامه نویسی پایتون را انتخاب کرده اند.

دانش پذیران در طول این دوره به توانایی های ذیل دست می یابند:

 • معرفی مفهوم برنامه نویسی و قابلیت های خاص زبان پایتون و مفاهیم شی گرایی و دستورات پایه زبان
 • بررسی توابع و ساختمان داده ها
 • عملیات رشته ای و کار با فایل ها
 • بررسی مفاهیم شی گرایی و پیاده سازی آنها در پایتون
 • ساختمان داده های پیشرفته مانند درخت،لیست و …

مدت دوره: 60 ساعت

پیشنیاز: آشنایی با کامپیوتر در حد ICDL

دوره آموزش برنامه نویسی اندروید

امروزه ابزارهای دیجیتالی که از سیستم عامل اندروید استفاده می کنند محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. طبق آمارهای رسمی، در سال 2017 بیش از 75% تلفن های هوشمند دنیا از سیستم عامل اندروید استفاده می کردند که تقریبا دو میلیارد و سیصد میلیون تلفن همراه را در بر می گیرد. برنامه نویسی برای دستگاه های اندرویدی یکی از گرایش های محبوب و پردرآمد بازار کار می باشد. معمولا برای برنامه نویسی در سیستم عامل اندروید از زبان برنامه نویسی Java استفاده می شود.

دانش پذیرانی که در این دوره شرکت می کنند، ابتدا با زبان برنامه نویسی جاوا و موارد مرتبط با تولید نرم افزار های موبایل آشنا می شوند و سپس به صورت تخصصی فرآیند تولید و توزیع نرم افزارهای کاربردی روی سیستم عامل اندروید را آموزش می بینند. دانش پذیران در طول این دوره به توانایی های ذیل دست می یابند:

 • معرفی زبان برنامه نویسی جاوا و دستورات پایه و روش پیاده سازی مفاهیم شی گرا در زبان جاوا
 • بررسی توابع و ساختمان داده ها
 • معرفی روش استفاده از فایل ها و دسترسی به اطلاعات شبکه
 • معرفی ساختار برنامه های اندروید و قسمتهای هر برنامه
 • بررسی Activity ها و نحوه ایجاد آنها و برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات
 • بررسی المانهای تشکیل دهنده واسط کاربری
 • بررسی روش دریافت اطلاعات از اینترنت
 • معرفی نحوه توزیع برنامه های اندروید

مدت دوره: 70 ساعت

پیشنیاز: آشنایی با کامپیوتر در حد ICDL

دوره آموزش برنامه نویسی اندروید پیشرفته

در این دوره مباحث تکمیلی برنامه نویسی اندروید مطرح می شود. دانشپذیران پس از پایان این دوره قادر به برقراری ارتباط بین برنامه موبایل و سرویس های وب، استفاده از متریال دیزاین، استفاده از نقشه و استفاده از امکانات سخت افزاری دستگاه خواهند بود.  

مدت دوره: 50 ساعت پیشنیاز: دوره Android Pack مخاطبان: 

برنامه نویسی آیفون با زبان سویفت iPhone programming with swift

در چند سال اخیر، استفاده از گوشی های هوشمند اپل رو به افزایش گذاشته است و از آنجاییکه یکی از شاخه های پر درآمد برنامه نویسی در ایران، برنامه نویسی موبایل است، مجتمع فنی تهران نمایندگی رشت دوره آموزشی Developing IOS Apps with Swift ارائه کرده است. زبان سویفت در سال 2014 از طرف اپل بعنوان زبانی جدید به جای Objective-C انتخاب شد که کارایی و امنیت بالاتری دارد. Swift یک زبان برنامه نویسی شی گرا و کامپایلری است و یادگیری آن بسیار ساده است. 

مدت دوره: پیشنیاز: مخاطبان:

برنامه کلاس های آموزش برنامه نویسی

نام دوره مدت دوره ایام برگزاری ساعت برگزاری تاریخ شروع پیش نیاز Price
C# Programming & SQL Server Database Development 120 پیش ثبت نام پیش ثبت نامپیش ثبت نام ICDL 1 تومان2,070,000
Web Client Development 30 پیش ثبت نام پیش ثبت نامپیش ثبت نام C# & SQL Server تومان592,000
ASP.Net MVC 60 پیش ثبت نام پیش ثبت نامپیش ثبت نام Web Client تومان1,850,000
Programming with Python 60 یکشنبه و سه شنبه 17:30 تا 20:30 99/07/22 ICDL 1 تومان1,150,000
Advanced Python Development 45 پیش ثبت نام پیش ثبت نامپیش ثبت نام Programming with Python تومان1,400,000
Android Pack 120 یکشنبه و سه شنبه 14:30 تا 17:30 99/08/27ICDL 1 تومان3,180,000
برنامه نویسی Android 70 یکشنبه و سه شنبه 14:30 تا 17:30 99/08/27ICDL 1 تومان1,500,000
Advanced Android Development 50 پیش ثبت نام پیش ثبت نامپیش ثبت نام برنامه نویسی Android تومان1,680,000
Developing iOS apps with Swift 50 پیش ثبت نام پیش ثبت نامپیش ثبت نام ICDL 1 تومان1,380,000
برنامه نویسی ++c 60 پیش ثبت نام پیش ثبت نامپیش ثبت نام ICDL 1 تومان865,000