سوال هایی که معمولا در زمان مصاحبه استخدام برنامه نویس پرسیده میشود.

سوال هایی که معمولا در زمان مصاحبه استخدام برنامه نویس پرسیده میشود.

1 – اولین زبان برنامه نویسی که یاد گرفتید چه بود؟

این یک سوال هوشمندانه است که به مصاحبه کننده کمک می کند خیلی چیزها را را متوجه شود. افرادی که از سنین کم، برنامه نویسی را آموزش می بینند به سراغ زبان های غیر آکادمیک میروند. مثلا آنها ترجیح می دهند زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت را برای توسعه صفحات وب یاد بگیرند. اما افرادی که اولین زبان برنامه نویسی آنها زبان برنامه نویسی آکادمیک بوده است (مثل زبان C++) اغلب افرادی هستند که علاقه زیادی به یادگیری برنامه نویسی نداشته اند و صرفا برنامه نویسی را در دانشگاه یاد گرفته اند.

 

2 – از چه چیزی در برنامه نویسی لذت می برید؟

پاسخ به این سوال، شخصیت کاری شما و میزان تطابق با تیم برنامه نویسان فعلی را مورد بررسی قرار می دهد. چیزی که شما به عنوان علاقه خود مطرح می کنید ممکن است با علایق سایر اعضای تیم متفاوت باشد.

 

3 – سخت ترین چیز در شغل برنامه نویسی چیست؟

برای برنامه نویسان، پوشاندن نقاط ضعف یک امر طبیعی است. اما کارفرما باید به نقاط ضعف و قوت تیم خود اشراف داشته باشد. سعی کنید پاسخ دقیقی به این پرسش بدهید. چون مصاحبه کننده می تواند بر اساس نقاط قوت شما، از توانایی های شما استفاده کند و از شما بخواهد در بخشی از تیم قرار بگیرید که با روحیات شما بیشتر سازگار است.

 

4 – زبان برنامه نویسی مورد علاقه شما چیست؟

هر برنامه نویس یک زبان برنامه نویسی محبوب دارد و معموعلا سعی می کند نقاط قوت آن را به دیگران اعلام کند و دیگران نیز به سمت آن زبان برنامه نویسی سوق دهد. مصاحبه کننده با این پرسش متوجه می شود که آیا زبان برنامه نویسی محبوب شما در پروژه فعلی مورد استفاده قرار می گیرد؟ این موضوع می تواند رضایت شغلی شما را در طی پروژه به همراه داشته باشد.

 

5 – پروژه برنامه نویسی مورد علاقه شما چه بوده است؟

این سوال می خواهد در مورد تعداد و ماهیت پروژه های شما اطلاعاتی به دست آورد. همچنین شما با پاسخ به این پرسش اطلاعاتی در اختیار فرد مصاحبه کننده قرار می دهید که متوجه شود چگونه در یک تیم توسعه نرم افزار می توانید عمل کنید. به عنوان مثال شما بیشتر در پروژه های کوچک و بصورت انفرادی تمام به فعالیت دارید یا شرکت در پروژه های بزرگ و همراه با تیم را ترجیح می دهید.

 

6 – جدیدترین زبان برنامه نویسی که یاد گرفتید چه بوده؟

یادگیری زبان برنامه نویسی جدید چیزی الزامی در کار است. وقتی یک متقاضی جدیدا یک زبان برنامه نویسی را آموخته باشد، می تواند به این معنی باشد که وی آمادگی لازم برای یادگیری مطالب جدید در تیم را خواهد داشت.